Tydzień Życzliwości 2016
Głównym celem projektu jest stworzenie okazji do zastanowienia się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi oraz uświadomienie uczniom, że mają decydujący wpływ na tworzenie rzeczywistości i panującą atmosferę w szkole. iwość bez wątpienia odgrywa doniosłą rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.
Tydzień Życzliwości tradycyjnie obchodzimy w czerwcu, kiedy wystawione już są oceny, jesteśmy odprężeni, pogoda nastraja do zabaw, a nauczyciele zakopani w papierach cieszą się, że potrafimy sami zorganizować sobie czas w sposób przemyślany, efektywny i atrakcyjny dla społeczności uczniowskiej. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Przyjaźń jest kwiatem chwili i owocem czasu”.
Od 13 czerwca do 20 czerwca uczniowie klas IV-VI mieli możliwość realizacji własnych pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć pozaszkolnych oraz przerw śródlekcyjnych. Mogli poczuć się gospodarzami swojej szkoły, wprowadzać zmiany w sposobie prowadzenia lekcji, nie tylko proponować ale także pracować nad organizacją imprez i zabaw.
W programie znalazła się dyskoteka dla klas IV-VI, Dzień bez Przemocy obchodzony w Publicznym Gimnazjum w Zagwiździu, wybory laureatów szkolnej statuetki „Złota Budka 2016” i wielka gala rozdania statuetek połączona z występem artystycznym uczniów pt. „Mam talent.”
Na korytarzu wyeksponowaliśmy, wykonane na lekcjach plastyki, drzewa życzliwości, były to: drzewo przyjaźni, drzewo mądrości i drzewo życzeń. Uczniowie na tych drzewkach umieszczali własne życzenia, pozdrowienia, miłe słowa kierowane do klasy lub do wybranej osoby, hasła nawiązujące do pozytywnych uczuć i relacji interpersonalnych, a także złote myśli o przyjaźni. Na drzwiach swoich klas uczniowie zawiesili wykonane przez siebie gwiazdy z własnym imieniem tworząc w ten sposób szkolną aleję życzliwości.
Do akcji dołączyła się również szkolna świetlica. Tam uczniowie klas młodszych wesoło bawili się przy muzyce, rozmawiali o wartości przyjaźni i integrowali się poprzez zabawy w kręgu. Była to również okazja do ewaluacji świetlicowego programu adaptacji pierwszoklasistów do warunków panujących w szkole - „Proszę, podaj mi rękę”. Pod koniec roku szkolnego pierwszoklasiści zaprosili do świetlicy grupę starszaków z przedszkola i jak przystało na starszych kolegów, prawie bez pomocy pani Thomas, poprowadzili zajęcia pt. „My już wiemy, co to jest”, czyli szkolne zagadki i zabawy.
Natomiast Szkolne Koło Artystyczne wzięło udział w warsztatach plastycznych z malarką Aliną Mrugałą w gminnej bibliotece w Starych Budkowicach. Malowali na szkle wielobarwne kwiaty, być może były to kwiaty młodzieńczych przyjaźni, które będą pielęgnowane przez długie lata.
Pragniemy podziękować pani mgr Teresie Thomas, pani mgr Katarzynie Kuliczkowskiej i pani mgr Hannie Koczur za koordynowanie naszych działań, opiekę podczas dyskoteki i wyjazdu oraz poświęcenie swojego czasu podczas przygotowywania atrakcji poszczególnych dni.
Samorząd Uczniowski klas IV-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w starych Budkowicach.