Międzykulturowa skrzynia skarbów
Celem projektu było poznanie i zrozumienie pojęć różnorodności i wielokulturowości, jako aspektów społeczeństwa demokratycznego. Proces ten odbywał się poprzez doświadczanie wzajemnego przenikania się kultur, wzajemne poznanie przedstawicieli tych kultur, wspólne działania i wspólnie spędzany czas.
Projekt rozpoczął się w szkole w Starych Budkowicach, gdzie gospodarze i goście mieli okazję wzajemnie się poznać dzięki warsztatom integracyjnym. Następnie uczniowie obu partnerskich szkół wymienili się „skrzyniami skarbów” wypełnionymi dowodami na obecność kultury drugiego kraju w kulturze ich własnego kraju, które wcześniej zebrali i opracowali ze swoimi nauczycielami. Kolejny etap wspólnych działań dotyczył udziału w programie Euro Week w Lądku Zdroju, gdzie uczniowie obu szkół mieli okazję doświadczać wielokulturowości (zajęcia prowadzili w języku angielskim młodzi wolontariusze z wielu różnych krajów) i rozwijać swoje kompetencje w zakresie komunikacji, pracy w grupie, znajdowania kreatywnych rozwiązań oraz autoprezentacji.
Uczestnicy spotkania wspólnie zwiedzili też Opole, w szczególności zawracając uwagę na wielokulturowość obecną w historii tego miasta.
W czasie podsumowania projektu jego uczestnicy opowiadali o tym, co zyskali poprzez realizację programu spotkania. Wśród najczęstszych wypowiedzi znalazły się nowe znajomości, wzajemnie poznanie przedstawicieli różnych krajów, wspólne, wartościowe spędzanie czasu. Uczniowie docenili wielokulturowość i różnorodność jako czynniki, które wzbogaciły ich doświadczenie i przyniosły korzyści w postaci nowych przyjaźni, wiedzy na temat innych kultur, umiejętności porozumiewania się z ich przedstawicielami, szacunku dla odmienności i różnorodności oraz zrozumienia ich wartości dla społeczeństwa.
Projekt „Międzykulturowa skrzynia skarbów” został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Na wiosnę 2024 planowana jest wizyta polskiej młodzieży w Niemczech.
Katarzyna Chimiak