Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: poniedziałek, 24-01-2022, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Zwiedzamy okolicę – i nie tylko

W tym roku szkolnym odbywały się nie tylko wyjazdy, ale również zajęcia warsztatowe.

   Z zaplanowanych wyjazdów odbyły się dwie wycieczki rowerowe. Pierwsza z nich, na początku października, była do Bukowa, gdzie mogliśmy poznać zwyczaje pszczół, pracę pszczelarza oraz spróbować pysznego miodu w pasiece pana Henryka Krawczyka. Pod koniec miesiąca udaliśmy się do zabytkowego drewnianego kościółka w Laskowicach. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historii o powstaniu kościoła oraz legendy o laskowickiej mumii. Wszystkie te informacje przedstawił nam w bardzo ciekawy sposób pan Daniel Pach. Niestety ze względu na warunki pogodowe nie udało nam się zrealizować wycieczki rowerowej do kościoła w Bierdzanach.
   Nastanie krótkich jesiennych dni zmusiło nas do zaplanowania innej formy wyjazdów. W okresie jesienno-zimowym odbyły się trzy wyjazdy do Opola. Z Wieży Piastowskiej mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe wieczorne widoki Opola. W bożonarodzeniowy klimat wprowadziły nas warsztaty w Bibliotece Miejskiej. Niezapomnianym wrażeniem był spacer po ulicach miasta udekorowanego świątecznym oświetleniem. Tuż przed feriami udaliśmy się na wystawę owadów i pajęczaków, zorganizowaną w ramach Nocy Biologów na Uniwersytecie Opolskim. Dzieci z zaciekawieniem oglądały olbrzymie motyle, włochate pająki i inne niespotykane u nas owady.
   Wczesna wiosna to okres, kiedy zapoznawaliśmy się z tradycją i historią najbliższego regionu uczestnicząc w zajęciach organizowanych w naszej miejscowości. Jedno spotkanie poświęcone było tradycjom związanym z darciem pierza. Uczniowie mogli przekonać się, że nie było to takie proste zajęcie. Trud samodzielnego darcia pierza osłodziły im własnoręcznie upieczone babeczki. Przed świętami wielkanocnymi w Bibliotece Publicznej w Starych Budkowicach odbyły się warsztaty związane ze zdobieniem jajek. Prowadziły je panie z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Nabyte umiejętności uczniowie wykorzystali w czasie corocznego Szkolnego Konkursu Kroszonkarskiego. W tym roku szkolnym wyjątkowo dużo uczniów zdecydowało się wykonać opolską kroszonkę tradycyjną metodą. O historii i tradycjach najbliższej okolicy wspaniale opowiadał nam pan Rudolf Mohlek, z którym spotkaliśmy się w farskiej stodole. Dzieci z ciekawością oglądały stare mapy Budkowic oraz wyszukiwały swoje nazwiska wśród pierwszych osadników.
   Pod koniec kwietnia udaliśmy się po raz kolejny do Opola, aby w wiosennym słońcu podziwiać opolskie zabytki i poznać historię niektórych z nich. Wyprawę uprzyjemniły nam pyszne lody.
   Zajęcia koła to nie tylko wyjazdy i poznawanie naszego regionu. W ramach koła grupa uczennic przygotowała kilkadziesiąt babeczek na festyn z okazji 80-lecia PSP w Starych Budkowicach.
   Cieszymy się, że oferta naszego koła spotyka się z dużym zainteresowaniem dzieci. Nigdy nie brakowało nam chętnych na wyjazdy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nasze propozycje spotkają się z podobnym oddźwiękiem.

Kornelia Bursy
Grażyna Kafka

 

     

 
 

     

 
 

 
 

 
 

 
 

 

PSP Budkowice (1).jpeg PSP Budkowice (3).jpeg PSP Budkowice (4).jpeg PSP Budkowice (5).jpeg PSP Budkowice (6).jpeg PSP Budkowice (7).jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 3

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców