Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 12-07-2020, Imieniny: Brunona, Jana, Wery

Wizyta gości ze szkoły partnerskiej w naszej szkole

W naszej szkole czekało ich miłe powitanie na sali gimnastycznej, gdzie zgromadziła się cała nasza szkolna społeczność, a także przedstawiciele rodziców i władz lokalnych. Gości powitał dyrektor naszej szkoły, pan Norbert Kafka, a następnie przedstawiciele uczniów. Dziewczynki z klasy III zaprezentowały zgromadzonym program muzyczno - wokalny w językach niemieckim i angielskim. Rozstrzygnięty został konkurs na portrety naszych gości rysowane na podstawie opisu w języku angielskim. Zdaniem naszych gości najlepsze portrety wyszły spod rąk Emilii Joniec z klasy VII i Jasmin Cebuli z kl. IV. Oprawione w anytramy portrety zawisną w gabinetach naszych gości w ich szkole.

W trakcie uroczystości zabrali też głos wójt naszej gminy pan Andrzej Puławski oraz, w imieniu gości, pan Uwe Mattusch. Obaj podkreślali wagę i potrzebę rozwijania przyjaźni między szkołami. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki, którą w czerwcu ubiegłego roku wspólnie ułożyli uczniowie naszej szkoły i szkoły w Betzdorf-Kirchen, specjalna delegacja udała się na podwórze szkolne, gdzie posadzono „drzewko przyjaźni”, a pod jego korzeniami zakopano „kapsułę czasu” – butelkę zawierającą podpisany dokument poświadczający datę posadzenia i symbolikę drzewa.

Kolejnymi punktami programu było spotkanie z klasami IV i VII, które w tym roku szkolnym rozpoczną swoje działania w ramach realizowanej we współpracy ze szkołą niemiecką innowacji pedagogicznej „Rada Klasowa”, a następnie „warsztaty pierogowe” zorganizowane przez panie: Kornelię Bursy i Brygidę Mosler oraz dziewczynki z kl. VII w świetlicy szkolnej. W ramach tych warsztatów nasi goście mogli popróbować bodaj najbardziej rozpoznawalnej potrawy kuchni polskiej, a także sprawdzić własnoręcznie, ile wprawy potrzeba, by takie pierogi ulepić.

Ostatnim punktem wizyty naszych gości w Starych Budkowicach było zwiedzanie kościoła parafialnego w towarzystwie ks. Waldemara Klose, wysłuchanie krótkiego koncertu organowego w wykonaniu państwa Malików, wizyta w muzeum, po którym oprowadzał naszych gości pan Rudolf Mohlek i spotkanie przy kawie i kołaczu w „Farskiej Stodole”. 

Całej wizycie towarzyszyła wyjątkowo piękna „złota polska jesień”, co na zdjęciach uwiecznił będący z nami od początku wydarzenia pan Jerzy Kupczyk, reprezentujący lokalne media.

„Niech rośnie i się rozwija” – takie było motto przewodnie wizyty. Jak trafnie odgadły zapytane o to dzieci, dotyczy ono zarówno współpracy i przyjaźni, jak i symbolizującego je drzewa na szkolnym podwórku. Mamy nadzieję, że będzie nam ono przypominać o wspólnie przyjętych wartościach w ramach realizowanego polsko-niemieckiego projektu łączącego szkoły Opolszczyzny i Nadrenii-Palatynatu.

Katarzyna Chimiak

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców