Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: poniedziałek, 26-09-2022, Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Szkoła w Budkowicach w gronie Europejskich Szkół Demokracji i Partycypacji

Celem projektu jest stworzenie nauczycielom z rekrutowanych z Polski i Niemiec szkół przestrzeni do rozwoju wspólnych strategii zajęć i środowiska szkolnego wspomagających wychowanie w demokracji i będących przykładowym rozwiązaniem dla całego społeczeństwa szkolnego. Projekt zaplanowany jest na prawie dwa lata: od marca 2017 do października 2018, a w jego ramach odbywają się seminaria szkoleniowe na terenie Niemiec i Polski. W ramach pierwszego z tych spotkań, w dniach od 9 do 12 maja, delegacja PSP w Starych Budkowicach, w osobach dyrektora szkoły, pana Norberta Kafki i nauczycielki, pani Katarzyny Chimiak, wzięła udział w seminarium szkoleniowym w Spirze, w Nadrenii-Palatynacie. W ramach tego seminarium zaprezentowana została metoda der Klassenrat promująca i wspierająca demokratyczne stosunki na poziomie zespołu klasowego oraz motywująca uczniów do partycypacji w życiu szkoły. Zostały też nawiązane partnerstwa pomiędzy szkołami z obu krajów, w ramach których szkoły będą wspólnie inspirować się i działać.

Do wyjazdu delegacji przygotowywała się cała szkoła, zostaliśmy bowiem poproszeni o zaprezentowanie się jako placówka na forum seminarium. Prezentację w formie spakowanego szkolnego plecaka przygotowali uczniowie klas IV-VI. Plecak zawierał ręcznie napisane w języku polskim, angielskim i niemieckim zeszyty: do historii - o historii szkoły, do geografii - o naszym położeniu i otoczeniu geograficznym, do matematyki - zawierający dane liczbowe i statystyczne dotyczące naszej szkoły i społeczności, do niemieckiego - prezentujący Mniejszość Niemiecką , której języka uczymy się w szkole, oraz zeszyt do polskiego – zawierający zwroty i wyrażenia przydatne w komunikacji społecznej. Dołączyliśmy także teczki: z pracami plastycznymi prezentującymi życie szkoły widziane oczami dzieci; ze zdjęciami ukazującymi różne aspekty działalności szkoły, oraz teczkę z wytworami uczniów. Dodaliśmy także ręcznie napisane w języku niemieckim i angielskim plany lekcji oraz prezentację multimedialną o zajęciach dodatkowych przygotowaną przez Samorząd Uczniowski.

Nasza prezentacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i uznaniem dla ogromu pracy i starań włożonych w jej przygotowanie przez dzieci i nauczycieli. To w dużej mierze dzięki niej udało nam się nawiązać kilka zagranicznych kontaktów, z których jeden, ze szkołą w Betzdorf-Kirchen, wydaje się szczególnie obiecujący. Mamy nadzieję, że nasza ponadgraniczna współpraca będzie się pomyślnie rozwijać. Mamy także nadzieję na rozwój naszej szkoły w ramach realizowanego projektu, w dziedzinie podnoszenia kompetencji nauczycieli i uczniów oraz demokratyzacji życia w szkole.

Katarzyna Chimiak

 

 

 

PSP Budkowice (1).jpeg PSP Budkowice (3).jpeg PSP Budkowice (4).jpeg PSP Budkowice (5).jpeg PSP Budkowice (6).jpeg PSP Budkowice (7).jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 3

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców