Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 12-07-2020, Imieniny: Brunona, Jana, Wery

"Tu jest moje miejsce", gdzie Wielkanoc kolorowo świętują.

Innowacja pt. "Tu jest moje miejsce" ma skłonić uczniów, nauczycieli i rodziców do zadania sobie pytań: co nas łączy? w czym jesteśmy wyjątkowi? co jest dla nas ważne? oraz zmotywować do konkretnych działań w kierunku tworzenia zintegrowanej społeczności naszej Małej Ojczyzny.

Pragniemy kontynuować i rozszerzać działania nauczycieli, uczniów oraz rodziców naszej szkoły dla poznania, kultywowania i szanowania tradycji naszego regionu. Scalić działania poszczególnych klas i różnych nauczycieli dla wspólnego celu- wychowania dzieci dumnych ze swojego miejsca zamieszkania, znających swoją historię, dostrzegających piękno otaczającej nas przyrody, tolerancyjnych, a jednocześnie szanujących zwyczaje innych.

Bardzo ważną sprawą jest również integracja wszystkich uczniów i promocja szkoły w środowisku lokalnym. Umożliwienie dzieciom występów na forum szkoły, pokazania swoich talentów, a także czynne włączanie dzieci do obchodów lokalnych świąt i festynów.

Zgodnie z harmonogramem innowacji w marcu i kwietniu uczniowie poznali wiosenne zwyczaje naszej Małej Ojczyzny oraz ich rodowód sięgający historią do starosłowiańskich wierzeń: znaczenie święcenia palm, zdobienia jaj, składania życzeń, polewania się wodą, topienia kukły Marzanny, pochodów z gaikami…Zajęcia te odbywały się w szkolnej świetlicy.

W ramach innowacji odbył się konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną pt. "Kartka dla Betanii". W konkursie tym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie klas I-VI. Niestety żadna z trzydziestu dziewięciu wysłanych, przepięknych prac nie została nagrodzona przez jury konkursu, jednak niech pocieszy nas fakt, że zostały one przekazane przez siostry zakonne z Betanii, podopiecznym opolskiego hospicjum.

9 kwietnia uświetniliśmy uroczystość Niedzieli Palmowej poprzez procesję z klasowymi palmami. Klasa pierwsza i druga dumnie prezentowały dzieła przygotowane przez ich rodziców i nauczycieli. Trzecioklasiści sami formowali kwiaty z bibuły, pozwolili łaskawie rodzicom na pomoc w tym zakresie, ale tylko z powodu braku czasu, natomiast kompozycja i efekt końcowy to wynik wspólnej pracy dzieci i ich pani. Uczniowie klas IV-VI swoje palmy wykonali samodzielnie. Nauczycieli i rodziców potrzebowali jedynie do sfinansowania materiałów, wykonania kijów, podpowiedzi i porad oraz typowania osób do pracy przy palmie, bo jak łatwo można sobie wyobrazić każde z naszych dzieci chciało osobiście przywiązać kwiaty, a cierpliwość nie należy do naszych najmocniejszych stron. Na szczęście skończyliśmy pracę na czas, każda klasa poświęciła na to cztery godziny plastyki oraz jedną lekcję wychowawczą.

Na koniec tylko zaznaczamy, że tegoroczny konkurs kroszonkarski jest również częścią naszej innowacji, jednak o tym wydarzeniu opowiemy w osobnej relacji.

 

Redagowały autorki innowacji:
Kornelia Bursy, Róża Rimpler i Teresa Thomas

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców