Ikona WCAG
Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: wtorek, 24-04-2018, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Tu jest moje miejsce, gdzie kolędy śpiewają

22 grudnia, w ramach innowacji " Tu jest moje miejsce", odbył się szkolny koncert polskich kolęd. Swoje interpretacje pieśni zaprezentowała dwunastka artystów, a każdy z nich zasługuje na słowa uznania oraz wymienienie z imienia i nazwiska.
Amelia Drung przypomniała nam jedną z najstarszych kolęd wczesnego baroku – "Gdy się Chrystus rodzi". Rzewną melodię "Jezus malusieńki" w rytmie kujawiaka wyśpiewała cichutko i pięknie Dominika Drung. Osiemnastowieczną melodią "Gdy śliczna panna" ukołysała widzów Anna Sternicka. "Jak miła ta nowina" obwieściła nam Nicola Ozimek i miło było jej posłuchać. Kolęda "Przybieżeli do Betlejem" od szesnastego wieku ulegała wielu zmianom, natomiast zmiany aranżacji na nowoczesną dokonała Natalie Matysiok. Daria Wyzgała radośnie odśpiewała najmłodszą z naszych kolęd – "Dzisiaj w Betlejem". Głośno i siarczyście, jak na góralską kolędę przystało, "Jezusa Narodzonego" powitała Laura Basta. Zapewne Piotr Skarga – autor tekstu "W żłobie leży" pogratulowałby wykonania Bartoszowi Paszko, który zaprezentował się godnie, jak na szlachcica przystało. Zuzanna Filipowska-Bojdol z pełną powagą potraktowała pieśń "Wśród nocnej ciszy", można się było domyślić, że jest to swoisty hymn Polaków. W dostojnym, a zarazem lekkim rytmie poloneza "Do szopy "zaprowadziła pasterzy Jasmin Cebula. Ulubioną kołysankę Fryderyka Chopina –"Lulajże Jezuniu" - zanuciła bardzo nastrojowo Emilia Habdas. Czy am również ta melodia kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu i wielką, matczyną miłością? Koncert zakończyła Amelia Chrzanowska, jak można się domyślić, kolędą ukochaną przez cały świat - "Cicha noc" (oryginalny tytuł "Stille Nacht"). Śpiewają ją Niemcy, Amerykanie, ludy Afryki i Indii… W Polsce śpiewa się ją tradycyjnie na uroczystej mszy zwanej pasterką. Jest po północy…, gasną wszystkie sztuczne światła…, a przy blasku choinek i świec roznosi się pieśń pokoju, miłości i nadziei.
Dziękujemy również Patrycji Bieganowskiej, Olivii Kiwus i Liwii Margielewskiej, które pomiędzy występami naszych artystów próbowały zainteresować uczniów słowami i mądrościami ewangelii i tekstami księdza Jana Twardowskiego. Jedno jest pewne: nasze szóstoklasistki na pewno je zapamiętały.
Na wyróżnienie zasługują również statyści w naszym żywym obrazie stajenki betlejemskiej: Marcin Otte (Józef) Szymon Drung i Filip Drung (królowie), Szymon Krypczyk, Miłosz Brzezowski, Grzegorz Górnicki i Aleksander Janas (pasterze). Bez was chłopaki byłoby tylko… biało.

W imieniu wszystkich widzów gratuluję naszym artystom, którzy popisali się swoim talentem, pracowitością i odwagą.

I jeszcze mała dygresja dla Was, Kochani Rodzice. Święta Bożego Narodzenia to świetny czas, aby na chwilę zwolnić tempo naszego życia. Pomyśleć o przeszłości, przekazać dzieciom rodzime tradycje. Podczas świątecznych przygotowań, porządków, przygotowywania potraw i ubierania choinki pozwólmy dzieciom na własny wkład i czynną pomoc. Jest to także okazja do rozmów, opowieści jak to dawniej bywało i wspomnień o tych , których dzieciom nie dane było poznać, bo już odeszli na zawsze. Pokuśmy się o wspólne robienie ozdób choinkowych. To nic, że nie będą tak doskonałe, jak te ze sklepów, ale dzieci i tak docenią je najbardziej, ponieważ robiły je wspólnie z mamą i tatą. Śpiewajmy w domu kolędy, to piękny zwyczaj Polaków.  

Organizatorka koncertu Teresa Thomas

 

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg laureatki.jpeg szkola1.jpeg szkola2.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Sołectwo Zagwiździe

logo_animowane.gif