Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: piątek, 10-07-2020, Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Eliksir przygód* Beata Ostrowicka

Niedawno przeczytałam książkę ,,Eliksir przygód’’ Beaty Ostrowickiej. Nakłoniło mnie do tego spotkanie autorskie z pisarką, zorganizowane w mojej szkole. Pani Beata pisze utwory dla dzieci i młodzieży, w których porusza moje ulubione tematy o tolerancji i przyjaźni.
„Eliksir przygód” jest pierwszą częścią jej dylogii o wielkim zamieszaniu powstałym z winy eliksiru, mającego moc przenoszenia w czasie i przestrzeni. Książka opisuje przygody dziewczynki z XVII wieku o imieniu Helenka, która wypiła tenże niezwykły napój i przeniosła się do naszych czasów. Znajduje ją w ruinach zamku Karolina - jej współczesna rówieśniczka. Helenka musi oswoić się z współczesnymi wynalazkami (co nie jest łatwe!) Autorka w sposób humorystyczny opisuje, jak Helenka uczy się żyć w trudnym XXI wieku. Przy tym wszystkim podąża za nią człowiek z blizną, którego tożsamość i zamiary są ostatecznie ujawnione na ostatnich kartach powieści. Książka podzielona jest na 20 rozdziałów i zawiera przeplatające się wątki z przeszłości i teraźniejszości. Pozycja ta pomogła mi poznać niektóre zwyczaje mieszkańców XVII wiecznej Polski – opisane są one w ciekawy, przystępny sposób. Pisarka tłumaczy również znaczenie słów, które wyszły już z użycia, a jest tam ich co niemiara.
Książka jest bardzo ciekawa i naprawdę mnie pochłonęła. Czytelnicy nie powinni zrażać się trudnym językiem najeżonym archaizmami. Pełna napięcia akcja sprawiła dużo przyjemności podczas czytania. Przeplatające się wydarzenia z różnych epok oraz zaskakujące zakończenie powodują niesamowite wyobrażenia, a zabawne wypowiedzenia potrafią rozśmieszyć największego ponuraka. Innymi słowy - polecam! Kontynuacją ,,Eliksiru przygód” jest ,,Tajemnica szkatułki”, w której Karolina odwiedza Helenkę w dworze szlacheckim.


Zuzanna Biesiada kl. V B
Szkoła Podstawowa nr 2
im. ks. Jana Twardowskiego w Białymstoku

recenzja pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl/

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców