Ikona WCAG
Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 27-05-2018, Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Pielęgnujemy tradycję!

W Niedzielę Palmową wierni ze wszystkich krajów przynoszą do kościołów palmy wielkanocne. W Polsce palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, często przystrojonych kwiatkami z bibuły czy suszonymi i barwionymi roślinami. W tradycji kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

W tradycję naszej szkoły wrósł zwyczaj kręcenia klasowych palm, który liczy sobie blisko dwadzieścia lat. Inicjatorką tego wydarzenia była pani Teresa Irach, nauczycielka historii. Nasi absolwenci zapewne pamiętają, jak wspólnie ze swoimi wychowawcami, cieszyli się zespołową pracą przy tworzeniu palmy i jak centymetrem mierzyli wysokość palm, dążąc do tego, aby ich dzieło zostało dostrzeżone.

W tym roku wróciliśmy do starych, czyli chlubnych wzorców i oddaliśmy inicjatywę dzieciom. Uczniowie klas IV – VI wykonali palmy samodzielnie, nie prosząc o pomoc rodziców. Sami wykonali projekty swoich dzieł, formowali kwiaty z bibuły i mocowali całość do drewnianych kijów. Wykonanie każdej palmy to kilka godzin pracy każdego zespołu. Swoje palmy uczniowie wykonywali na lekcjach plastyki pod kierunkiem nauczyciela.

Uczniowie klas młodszych mogli korzystać z pomocy rodziców lub swoich nauczycieli. Pomoc ta ograniczyła się jednak do przytwierdzania kwiatów i zakupu materiałów, ponieważ młodsze dzieci też bardzo dobrze radziły sobie z formowaniem kwiatów z bibuły.

Efektem wspólnych starań było uświetnienie procesji podczas Niedzieli Palmowej w kościele parafialnym, kultywowanie świątecznych oraz szkolnych tradycji, a także promocja szkoły w lokalnym środowisku.

Teresa Thomas

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg laureatki.jpeg szkola1.jpeg szkola2.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Sołectwo Zagwiździe

logo_animowane.gif