Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: czwartek, 28-05-2020, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Czwarta klasa poleca książki Marcina Pałasza

Pan Marcin Pałasz mówi o sobie, że jest z zawodu pisarzem i optymistą, a mottem jego pracy jest sformułowanie: „Słowa niosą uśmiech”. Uczniowie klas I – IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Budkowicach mieli okazję spotkać się z pisarzem 20 listopada 2015 roku w Bibliotece w Starych Budkowicach. Dowiedzieliśmy się wtedy, że słowa pana Marcina bez wątpienia niosą uśmiech, nieważne, czy są przeczytane czy usłyszane. Pisarz opowiadał o swoich powieściach z ogromnym poczuciem humoru, zafascynował dzieci opowieściami o tym, skąd czerpie pomysły na kolejne historie. Opuszczaliśmy bibliotekę we wspaniałych nastrojach i właśnie wtedy zrodziła nam się myśl, że warto byłoby poznać książki tego uroczego i przesympatycznego człowieka.

Okazało się, że nie będzie to takie trudne, ponieważ wiele jego powieści dla dzieci znajduje się w zasobach Biblioteki Publicznej w Murowie i Starych Budkowicach. Uczniowie klasy IV wybrali więc książki pana Marcina jako lektury dodatkowe. Kiedy okazało się, że czytaniu opowieści o dowcipnym psie Elfie, zwariowanej rodzince duchów, pokonującej trudności ze zdrowiem Marcelce i uczących prawdziwej przyjaźni Asi i Maćku, towarzyszy wiele wzruszeń i wybuchów śmiechu, postanowiliśmy zapoczątkować w szkole pałaszomanię.

Uczniowie klasy IV przygotowali plakaty reklamujące książki pana Marcina, na których zamieścili krótkie prezentacje fabuły, przedstawili warte uznania czyny bohaterów, najśmieszniejsze sytuacje i zdania. Następnie zaprosili uczniów klasy III i V. Opowiedzieli im o książkach, prezentując swoje plakaty. Czy się udało? Zobaczymy... Wiemy na pewno, że goście słuchali z uwagą, często się śmiali i dopytywali o szczegóły, których, oczywiście, nie zdradzaliśmy.

Warto także przypomnieć, że Marcin Pałasz to Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny laureat wyróżnienia w tym konkursie, a także zdobywca wyróżnienia za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY, nominowany do tej nagrody także w roku 2004. Jego opowieści są pełne komizmu sytuacyjnego i językowego, wzruszają, rozwijają empatię, poszerzają horyzonty i niosą ważne przesłanie, że warto cały czas uczyć się być przyjacielem dla ludzi i zwierząt.

Mam więc takie marzenie, by dzieci z mojej szkoły sięgały po książki pana Marcina. Wierzę, że akcja „Czwarta klasa poleca książki Marcina Pałasza” była pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia, bo, jak mówi tytuł jednej z książek autora, „Wszystko zaczyna się od marzeń”.

Joanna Chrzanowska

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców