Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: wtorek, 14-07-2020, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Kolejna wyprawa miłośników małej ojczyzny

Byliśmy bardzo zainteresowani poznaniem historii wieży usytuowanej na wyspie Pasiece w części zwanej Ostrówkiem, w miejscu wczesnośredniowiecznej osady, stanowiącej jedyną pozostałość dawnego zamku książęcego z początku XIII wieku, zburzonego w latach 1928-1930. Wieża to 35 - metrowy cylindryczny masywny, gotycki donżon, w którym pomieszczenie przyziemia sklepione są kolebkowo, a schody częściowo umiejscowione zostały w grubości murów. Zwieńczenie wieży przekształcone w 1934 roku stanowi wysmukła iglica z 1962 roku ze współczesnym wiatrowskazem w formie orła piastowskiego. W latach 2013-14 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych.

W środku czekają na turystów nie tylko nowe schody i odnowione mury, ale także multimedialne prezentacje na każdym poziomie. Dzięki prezentacjom mogliśmy poczuć się jak więźniowie lochu głodowego, a także posłuchać, co o Władysławie Łokietku sądził książę opolski Bolko I. Projektory przeniosły nas także do XIX - wiecznego Opola, którego panoramę można zobaczyć niemal na szczycie zabytku, a potem porównać z obecną, gdyż zwiedzanie obejmuje także wejście na taras widokowy, z którego mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta w świetle zachodzącego słońca. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również multimedialne ekspozycje dotyczące historii Opola, Zamku Piastowskiego oraz Wieży Piastowskiej. Wyjazd pozwolił nam na poznanie najstarszej części miasta w pięknej jesiennej krasie i wywołał wiele pozytywnych wrażeń.

 

Zenona Czwojdzińska , Kornelia Bursy 

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców