Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: czwartek, 27-02-2020, Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda

Czwarte miejsce w Terenowym Turnieju Ekologicznym

Kapitan drużyny wylosował numer startowy 1, więc to my przecieraliśmy szlaki. Zespół otrzymał mapkę z zaznaczoną trasą i według niej należało przemieszczać się w terenie. Na trasie rozmieszczono 6 punktów tematycznych, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu ochrony przyrody, biologii, geografii oraz ekologii. Sprawdzano wiedzę między innymi z rozpoznawania gatunków ptaków oraz ich gniazd, rozpoznawania drzew po liściach z podaniem pełnej (dwuczłonowej) nazwy, rozpoznawania zwierząt po śladach oraz odgłosach, wiadomości na temat Stobrawskiepo PK, rozpoznawania ryb. Wymagania w większości wykraczają poza zakres podstawy programowej z przyrody. Szczególnie trudne dla wszystkich uczestników było rozpoznawanie ryb. Nasi uczniowi wykazali się wysoką wiedzą. Na większości stanowisk odpowiadali bardzo dobrze. Na część zadań uczniowie odpowiadali drużynowo, mogli się więc naradzić i skonsultować, jednak na każdym stanowisku sprawdzano też wiedzę indywidualnie. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce i jak się okazało do podium zabrakło pół punktu. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Gmina Murów zorganizowała poczęstunek, gorącą herbatę, gorący posiłek oraz możliwość rozgrzania się przy kominku po powrocie z trasy. Również nie mogło zabraknąć prezentacji Regionalnej Sali Muzealnej. Zrobił to sam wójt gminy pan Andrzej Puławski. Z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiadał o powstaniu sali, historii hutnictwa w Zagwiździu oraz prezentował wybrane eksponaty. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników. Najlepsza tym razem okazała się drużyna ze szkoły w Kup i statuetka „Stobrawski Ekolog” powędrowała do nich. Drugie miejsce zajęła szkoła z Czarnowąs, a trzecie z Wąsic. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki sfinansowane z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Wiedzy i umiejętności gratulował dyrektor ZOPK pan Ireneusz Hebda oraz Wójt Gminy Murów pan Andrzej Puławski.

Udział w turnieju dla uczniów jest świetną sposobnością wykazania się swoimi umiejętnościami, zweryfikowania wiedzy z praktyką oraz innymi uczestnikami ale także niepowtarzalną okazją do obcowania z piękną naturą. Jest swoistą przygodą i zabawą, ale co najważniejsze przybliża świat przyrody w najlepszy z możliwych sposobów, bo przez bezpośredni z nią kontakt. Rozwija umiejętności współzawodnictwa i pracy w grupie oraz pomaga zrozumieć pojęcie grupowej odpowiedzialności.

.

 

Zenona Czwojdzińska

 

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców