Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 12-07-2020, Imieniny: Brunona, Jana, Wery

Jak Dzień Chudego Tornistra stał się dniem ważnych debat i refleksji

 

Walczę tylko o to, by dzieci miały prawo się uczyć, bo to szansa na lepsze życie - mówi Malala Yousafzai. To nastolatka pochodząca z Pakistanu. Gdy miała 11 lat, zaczęła pod pseudonimem pisać blog dla BBC o tym, jak talibowie terroryzują mieszkańców Swatu, regionu, z którego pochodzi dziewczynka. Opisywała głównie, jak wysadzają szkoły dla dziewcząt, mordują nauczycieli, którzy w nich pracowali. W październiku 2012 dzielna czternastoletnia dziewczynka, została postrzelona w głowę, właśnie za to, że odważyła się apelować o prawo do edukacji, wolność i możliwości decydowania o własnym losie kobiet mieszkających w Pakistanie. Wydarzenie wstrząsnęło Pakistanem i całym światem.

Dziś Malala mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest laureatką Nagrody Sacharowa, znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time, została najmłodszą w historii kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka spotkała się z brytyjską królową, przemawiała  w siedzibie ONZ, wydała swoją biografię pt. To ja, Malala. Najważniejsze jest jednak fakt, że Malala się nie poddała. Prowadzi fundację swojego imienia, która pomaga dziewczynkom z różnych stron świata. Jej fundacji udało się skierować do szkół i opłacić naukę czterdziestu dziewczynek z całego świata.

Uczniowie naszej szkoły 21 marca wysłuchali historii Malali, obejrzeli poświęconą jej życiu prezentację i poznali najbardziej znane wypowiedzi dziewczynki. Następnie z uwagą przeczytali wywiad z Malalą zamieszczony w magazynie Twój Styl i podzielili się swoimi refleksjami na temat postawy dziewczynki.

Działalność Malali zainspirowała uczniów do dyskusji. W przeprowadzonej po pracy z tekstem debacie oksfordzkiej najwięcej emocji wywołały następujące tematy: Czy informacja o tym, że 57 milionów dzieci nie ma dostępu do edukacji, zmieni nasz stosunek do szkoły? Czy jeden człowiek może zmienić wydarzenia na świeci i na nie wpłynąć? Czy są zawody za trudne dla kobiet i ich najważniejszym zadaniem jest opiekowanie się dziećmi? Trzeba przyznać, że podczas tych debat padło wiele dojrzałych i przemyślanych argumentów, świadczących o wrażliwości i inteligencji naszych uczniów.

Kolejnym etapem naszego spotkania było pisanie listów do Malali w języku polskim i angielskim. Postały przepiękne i pełne emocji wypowiedzi. Stworzone przez dzieci listy były tak wzruszające, że postanowiłyśmy przesłać je do redakcji miesięcznika Twój Styl, a jeden z nich także do samej bohaterki za pośrednictwem strony jej fundacji.

Dzień Chudego Tornistra uważamy za szczególnie twórczy i owocny. Jesteśmy naprawdę poruszone zdolnością do empatii i dojrzałością naszych uczniów. Listy naszych uczniów można przeczytać na stronie szkoły w zakładce Gazetka szkolna.

 

Katarzyna Chimiak

Joanna Chrzanowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców