Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Starych Budkowicach
Dziś jest: czwartek, 28-05-2020, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Internetowy Odkrywca Światów – i Ty możesz zostać Kopernikiem

Co to jest Wirtualna Akademia Astronomii?

Wirtualna Akademia Astronomii realizowana jest w ramach projektu „Internetowy Odkrywca Światów – i Ty możesz zostać Kopernikiem”. Tworzona jest na serwerach Uniwersytetu Opolskiego. Kształci uczniów na 3 etapach edukacyjnych: podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Nasza szkoła stała się członkiem WAA pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Pod kierunkiem opiekuna koła nauczycielki przyrody Zenony Czwojdzińskiej zainteresowani uczniowie mogli zarejestrować się na robotyczny teleskop BRT znajdujący na Teneryfie będący własnością Uniwersytetu w Bradford. Dzięki zalogowaniu się możliwe jest robienie zdjęć nieba nad Teneryfą. Wirtualna Akademia Astronomii umożliwia również obserwację online nieba nad Opolem poprzez zamontowaną kamerę na DS. „Niechcic” w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Materiały będzie można zaprezentować w postaci projektu na konkursie astronomicznym. Oprócz tego uczniowie mogą wziąć udział w konkursie plastycznym, badawczym czy literackim. Proponowane projekty do realizacji przez uczniów Akademii:

  • Obserwacje Plam na Słońcu, wyznaczanie liczby Wolfa

  • Zmiany położenia planet i Księżyca na tle gwiazd

  • Zmiany rozmiarów, kształtu i faz Wenus

  • Pomiary zmiany średnic kątowych Księżyca

  • Pomiary długości łuku sierpa księżyca

  • Obserwacje zmiany położenia terminatora na Księżycu

  • Zmiany jasności Marsa

  • Obserwacje zjawisk w systemie Jowisza i porównanie wyników obserwacji z przewidywaniami teoretycznymi

  • Obserwacje zmian jasności gwiazd zmiennych

  • Obserwacje obiektów Messiera

Ponadto w ramach WAA możliwe są wykłady w szkołach prowadzone przez naukowców akademii. Najbardziej interesująca dla uczniów część to obserwacje astronomiczne w plenerze. W ubiegłym roku w pobliżu nas były one prowadzone na Kompleksie Zabytków w Zagwiździu. W tym roku szkolnym planowane są obserwacje w naszej szkole. Naukowcy przywożą teleskop, zapewniają obsługę astronomów, wykład i ognisko. Chcielibyśmy również pojechać na Uniwersytet Opolski na inaugurację II roku Wirtualnej Akademii. Pierwszy rok akademii ukończyło 6 uczniów klasy szóstej: Karolina Bieganowska, Marek Kostrz, Bartosz Gieruszyński, Julia Sowa, Weronika Stein i Dawid Grega. Na potwierdzenie faktu otrzymali oni dyplomy ukończenia. Z wypowiedzi uczniów wynika, że na II rok będzie więcej chętnych. Kosmos dla nich nie będzie całkiem kosmiczny.  

 


 

.

1.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg 16.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg 7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg
<./div>
 
 
 
 

 

Polecamy:
e-dziennik

Bawimy się i uczymy
blog klasy 2 

Dziecięca Politechnika Opolska

Gmina Murów

Kuratorium Oświaty w Opolu

OKE Wrocław

Rada Rodziców